12.03.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2024 r., sygn. II FSK 759/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Antoni Hanusz Sędzia del. WSA Alicja Polańska Protokolant Karolina Zarzycka-Ciołkiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Po 676/20 w sprawie ze skargi N. S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2020 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.208.2020.1.AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. oddala skargę w całości, 3. zasądza od N. S.A. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę Spółki N. z siedzibą w P. i uchylił zaskarżoną nią interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca podała, że prowadzi działalność w oddziałach (biurach) ulokowanych w różnych miastach Polski, korzystając z pracy pracowników (osób zatrudnionych na podstawę umowy o pracę) i podwykonawców - osób wykonujących pracę na podstawie umowy współpracy, tak zwanej B2B (współpracowników). Współpracownicy prowadzą własną działalność gospodarczą, są jednak stałym elementem całego zespołu skarżącej, uczestnicząc w realizowanych przez nią projektach na podobnej zasadzie, jak pracownicy. Jednocześnie współpracownicy nie stanowią klientów skarżącej. Zespoły, w ramach których wykonywane są projekty, składają się z osób pracujących w jednym oddziale i biurze, z osób pracujących w ramach działalności gospodarczych poza biurami skarżącej oraz z osób zatrudnionych w różnych oddziałach w różnych miastach (dalej jako: zespoły).

Skarżąca organizuje spotkania mające na celu integrację zatrudnionych osób, pracujących w zespołach pracowników oraz współpracowników. Spotkania integracyjne mają wpływać na wzmocnienie pozytywnych relacji w zespołach oraz zwiększać identyfikację zespołów ze skarżącą, motywować zespoły do wydajnej pracy i tworzyć więzy lojalności zespołów wobec skarżącej (a przez to zapewnić/utrzymać współpracę z najlepszymi pracownikami/współpracownikami). Wszystkie powyższe elementy przekładają się na podniesienie efektywności pracy i lepszą skuteczność w jej świadczeniu, a to z kolei w konsekwencji wpływa na polepszenie wyników finansowych skarżącej. Istotne dla skarżącej jest więc to, by osoby pracujące w zespołach (zarówno pracownicy jak i współpracownicy) spotykały się, żeby zacieśnić więzi i nawiązać koleżeńską relację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne