06.09.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 września 2023 r., sygn. II FSK 497/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Jerzy Płusa (spr.), Sędzia WSA (del.) Artur Kot, po rozpoznaniu w dniu 6 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 960/21 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla w całości postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2021 r. nr [...], 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1037 (słownie: tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 grudnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 960/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako "Spółka") na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także jako "organ interpretacyjny") z dnia 17 lutego 2021 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa podatkowego odnośnie do schematów podatkowych (treść uzasadnienia ww. wyroku oraz innych wyroków sądów administracyjnych powołanych w niniejszym uzasadnieniu dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe. Spółka jest przedsiębiorcą, którego głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest udzielanie finansowania klientom (korzystającym), posiadającym status przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292, z poźn. zm.), w formie umów leasingu. Zawierane przez Spółkę, jako finansującego, z korzystającymi, umowy leasingu spełniają warunki zawarte w art. 17b ust. 1 ("leasing operacyjny") i art. 17f ust. 1 ("leasing finansowy") ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p.", oraz odpowiednio - art. 23b ust. 1 ("leasing operacyjny") i art. 23f ust. 1 ("leasing finansowy") ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.f.". Przedmiotem leasingu są środki transportu, maszyny, urządzenia i nieruchomości (standardowe aktywa leasingowe na rynku). Leasing jako usługa (produkt) jest alternatywną do kredytu bankowego formą finansowania, która pozwala między innymi na minimalizację angażowania własnego kapitału, szybsze uzyskanie finansowania (krótszy proces badania zdolności kredytowej aniżeli w bankach, brak lub mniejsza ilość wymaganych zabezpieczeń), uwolnienie środków finansowych "zamrożonych" w nieruchomościach (poprawa płynności korzystającego), lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym, a także efektywne wykorzystanie majątku. Oprócz aspektów biznesowych, w przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy, co może skutkować "szybszym" rozpoznaniem w wyniku podatkowym wydatków w porównaniu do zakupu w drodze umowy sprzedaży i amortyzacji nabytego środka według stawek przewidzianych w obu ustawach o podatku dochodowym. Umowy leasingu finansowego, jak i operacyjnego (wraz z powiązaną dokumentacją wymaganą przy zawarciu i obsłudze zawartych kontraktów), mają wystandaryzowaną treść (wzorce umowne), gdzie wprowadzane w trakcie negocjacji z klientami poprawki nie wpływają na istotną zmianę postanowień. Spółka zawiera rocznie wiele tysięcy umów leasingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne