Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.42.2024.2.MBN
Zwolnienie od podatku VAT usługi leczenia łysienia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi leczenia łysienia. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 marca 2024 r. (wpływ 28 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.
Posiada Pan uprawnienia medyczne w zakresie przeszczepu włosów.
W ramach usług opieki medycznej zamierza Pan przeprowadzać u pacjentów przeszczep włosów mający na celu leczenie łysienia (L63 do L68), które jest sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10.
Zabiegi przeszczepów włosów będą służyły profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz są wynikiem wyraźnych zaleceń lekarza.
Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu.
Medycznymi powodami wykonywania zabiegu przeszczepu włosów są:
−łysienie pourazowe,
−łysienie po oparzeniach,
−łysienie po napromieniowaniu,
−blizny pooperacyjne,
−łysienie androgenowe u mężczyzn,
−łysienie androgenowe u kobiet,
−uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy,
−łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy − po ich wyleczeniu.
Schemat przebiegu wykonania zabiegu jest następujący:
1)Pacjent przychodzi do gabinetu na konsultację, w czasie wizyty przeprowadzany jest wywiad z pacjentem dotyczący problemu łysienia, w tym stylu życia, odżywiania oraz przebytych chorób. Wykonywane są badania, między innymi analiza skóry głowy dermatoskopem. W przypadku problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, zaburzenia trawienia, infekcje bakteryjne skóry, zlecone zostaje wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych (badań hormonalnych, badań mykologicznych skóry głowy). Na podstawie otrzymanych wyników podjęta zostaje decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu przeszczepu włosów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty