Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2024 r., sygn. II FSK 616/21
W postępowaniu dotyczącym ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za dany rok podatkowy kluczowe jest uprawdopodobnienie przez podatnika okoliczności umożliwiających skorzystanie z preferencji podatkowych wynikających z umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych przepisów umożliwiających obniżenie podatku. Uproszczony charakter takiego postępowania nie obliguje organu podatkowego do przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego analogicznego do postępowania wymiarowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz Sędzia WSA del. Alicja Polańska Protokolant Renata Galińska-Gaweł po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 marca 2021 r. sygn. akt I SA/Gd 1157/20 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 16 października 2020 r. nr 2201-IOD-2.4132.27.2020.6 w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 rok 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 9 marca 2021 r., I SA/Gd 1157/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę T. C. (dalej: "skarżący", "strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 16 października 2020 r. w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2020 rok.
2. Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia, w ocenie sądu pierwszej instancji w rozpoznawanej sprawie nie uprawdopodobniono okoliczności wykonywania przez skarżącego pracy na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, zatem nie zostały spełnione wszystkie przesłanki pozwalające stosować zapisy zawarte w art. 15 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Singapurze 4 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 443, dalej: "Umowa").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty