Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.38.2024.1.RK
Możliwość utraty prawa do opodatkowania ryczałtem w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 21 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy w związku z planowanym wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa Spółka z o.o. nie utraci prawa do opodatkowania ryczałtem i będzie zobowiązana do dokonania rozliczeń wskazanych w art. 7aa ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od dnia 01.07.2023 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. (dalej także jako: „Działalność”), która została zarejestrowana w CEIDG zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Głównym przedmiotem Działalności jest Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z), a także Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z).
Niezwłocznie po zakończeniu formalności związanych z rejestracją Działalności w CEIDG oraz do celów VAT, przystąpi Pani do realizacji pierwszej inwestycji budowlanej. Zawrze Pani odpowiednie umowy z głównym wykonawcą robót budowlanych oraz kierownikiem budowy. Krótko po tym rozpoczęły się prace budowlane Budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej, na podstawie pozwolenia na budowę wydanego mi przez Starostę (...), na działce stanowiącej Pani indywidualną własność, która została darowana przez Pani ojca w 2010 roku.
Prowadzona Działalność jest opodatkowana podatkiem liniowym, na zasadach określonych w szczególności w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: „Ustawa o PIT). Działalność ta podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i jestem czynnym podmiotem podatku od towarów i usług. Formą prowadzenia ksiąg podatkowych dla Działalności, od momentu jej rejestracji do dnia 31.12.2023 r., była księga przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.) oraz w art. 24a ustawy PIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty