Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.31.2024.1.ID
Wykup samochodu na cele prywatne i przekazanie go w darowiźnie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Brak konieczności korekty podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 12 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania samochodów na cele prywatne w momencie wykupu z leasingu oraz braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania samochodów w darowiźnie synowi (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
·braku konieczności korekty podatku naliczonego, odliczonego od faktur za raty leasingowe oraz faktur za wydatki związane z eksploatacją (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podlega Pani w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na potrzeby podatku dochodowego prowadzi księgę przychodów i rozchodów – zasady ogólne. Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT i składa miesięczne deklaracje.
Głównym przedmiotem Pani działalności jest działalność w zakresie transportu drogowego towarów (PKD 49.41.Z). Prowadzi Pani wyłącznie sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT.
(…) r. zawarła Pani 2 umowy leasingu operacyjnego na okres (…) miesięcy. Przedmiotami umów są samochody osobowe o wartości netto (…) zł oraz (…) zł (wartość na dzień zawarcia umowy leasingu), które były wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych, z tego tytułu od rat leasingowych oraz wszelkich kosztów utrzymania samochodu był odliczany VAT w wysokości 50% oraz obciążane koszty podatkowe, zgodnie z limitem 75% kosztów bieżących utrzymania pojazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty