05.09.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 września 2023 r., sygn. II GSK 1129/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Ke 632/21 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 23 września 2021 r. nr SKO.RD-52/4385/313/2021 w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 17 marca 2022 r., sygn. I SA/Ke 632/21 oddalił skargę P. K. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach (dalej: Kolegium, SKO) z 23 września 2021 r. nr SKO.RD-52/4385/313/2021 w przedmiocie cofnięcia stronie uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B w związku ze stwierdzeniem na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania ww. pojazdami.

Strona, nie zgadzając się z powyższym wyrokiem, wystąpiła ze skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zaskarżyła orzeczenie w całości. Skargę kasacyjną oparła na następujących podstawach:

I. naruszenie przepisów prawa materialnego, które miało istotny wpływ na wynik rozstrzygnięcia poprzez:

1. naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 pkt 1 ppkt a i b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2021r., poz. 1212; dalej: u.k.p.) poprzez jego niezastosowanie i w efekcie nieuwzględnienie przez Sąd I instancji, że skarżący zwrócił się do organu administracyjnego o wydanie wtórnika prawa jazdy i organ powinien dokonać zbadania jedynie przesłanek określonych w dyspozycji tego przepisu;

2. naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. a) w zw. z art. 99 ust. 2 pkt. 1 lit. b) oraz w zw. z art. 82 ust. 1 ppkt 4 u.k.p. poprzez niewłaściwe zastosowanie, z uwagi na brak przesłanek do skierowania skarżącego na badanie psychologiczne z zakresu psychologii transportu w celu ustalenia istnienia lub nieistnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami mechanicznymi w związku z tym, iż skarżący nie prowadził pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co wynika z informacji zgromadzonych w ewidencji kierowców;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne