14.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1388/18

Odmowa wydania (zwrotu) dokumentu prawa jazdy następuje na skutek orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów określonej kategorii, ale decyzja wydawana na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 u.k.p. nie jest podejmowana w wykonaniu wyroku karnego. W związku z tym nie można przyjąć, iż odmowa wydania (zwrotu) prawa jazdy stanowi niedopuszczalne rozszerzenie decyzją administracyjną sankcji orzeczonej wyrokiem karnym, mimo że to samo zdarzenie prawne (fakt skazania skarżącego i orzeczenia wobec niego środka karnego), rzeczywiście wywołuje różne i niezależne od siebie skutki prawne. Omawiane zdarzenie prawne rodzi wprawdzie skutki wynikające wprost z przepisów prawa karnego (art. 42 k.k.), jednakże pociąga za sobą też skutki na płaszczyźnie prawa administracyjnego, w postaci przewidzianych w nim sankcji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2017 r. sygn. akt II SA/Bd 663/17 w sprawie ze skargi M.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu prawa jazdy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 663/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M.O. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu prawa jazdy.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Starosta [...] decyzją z dnia [...] marca 2017 r., odmówił skarżącemu zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kategorii C, CE. W uzasadnieniu decyzji wskazano w szczególności, że w wyroku Sądu Rejonowego w [...] z [...] września 2016 r., sygn. akt [...], orzeczono w stosunku do strony na okres dwóch lat zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym za wyjątkiem pojazdów, do których kierowania uprawnia kategoria C+E. Organ I instancji wyjaśnił również, że na podstawie tego wyroku decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. cofnął stronie uprawnienia w zakresie kategorii B prawa jazdy na okres 2 lat. Mając na uwadze powyższe organ uzasadnił brak możliwości zwrotu zatrzymanego prawa jazdy oraz wyjaśnił podstawę prawną, tj. art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3, ust. 2 pkt 2 i 3, ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 627 ze zm., dalej powoływana jako u.k.p.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne