15.06.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2020 r., sygn. I OSK 2418/19

Decyzja organu wydawana na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b u.k.p. ma charakter związany, co oznacza, że w przypadku wystąpienia przesłanki określonej w powyższym przepisie, starosta ma bezwzględny obowiązek wydania decyzji o skierowaniu kierującego pojazdem na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 2546/18 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2018 r. znak [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 2546/18 oddalił skargę D.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. znak [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Komendant Stołeczny Policji w [...] w dniu [...] marca 2015 r. wystąpił do Starosty [...] z wnioskiem o skierowanie D.G. na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu. Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2015 r. Starosta [...] zawiesił z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie skierowania skarżącego na badania psychologiczne do czasu otrzymania z Sądu Rejonowego [...] w [...] rozstrzygnięcia w kwestii uchylenia mandatu karnego, a tym samym zasadności naliczenia punktów karnych. Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2017 r. Starosta podjął zawieszone postępowanie, a następnie decyzją z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] skierował D.G. posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii A,B,C,E na badania psychologiczne w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2018 r., po rozpatrzeniu odwołania D.G., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję Starosty. Organ odwoławczy wskazał w uzasadnieniu, że zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "u.k.p.", starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne, jeżeli przekroczył 24 punkty otrzymane za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Stosownie do art. 99 ust. 2 pkt 1 u.k.p. starosta ma obowiązek wydać decyzję o skierowaniu na badania psychologiczne po uzyskaniu stosownej informacji od jednego z podmiotów, o których mowa w tym przepisie. Decyzja ta ma zatem charakter związany, co oznacza że po uzyskaniu informacji od Komendanta Stołecznego Policji w [...] o przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów organ miał obowiązek skierować stronę na badania psychologiczne i nie ma przy tym kompetencji do samodzielnego weryfikowania nałożonych punktów karnych. Kolegium wyjaśniło, że organ Policji wystąpił z wnioskiem o skierowanie na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu, bowiem skarżący w okresie od dnia [...] marca 2014 r. do dnia [...] marca 2015 r. skarżący dopuścił się trzech naruszeń przepisów ruchu drogowego, tj. w dniu [...] marca 2014 r. nie dostosował się do pozostałych znaków, nie wyszczególnionych w katalogu znaków i sygnałów drogowych, za co otrzymał 1 pkt; w dniu [...] kwietnia 2014 r. spowodował zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego (kolizja drogowa), za co otrzymał 6 pkt; w dniu [...] marca 2015 r. wyprzedzał na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz przekroczył dozwolona prędkości powyżej 50 km/h, za co otrzymał 20 pkt. Łącznie skarżący otrzymał 27 punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. W ocenie Kolegium nie ma wątpliwości, że w tej sytuacji została spełniona przesłanka wydania decyzji w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne, a organ był związany wnioskiem o skierowanie skarżącego na takie badania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne