Postanowienie NSA z dnia 31 sierpnia 2023 r., sygn. II GZ 228/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący : sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia Prezesa Sądu Okręgowego w S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2023 r. sygn. akt III SA/Gd 1173/21 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi A. N. na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie przerwy w czynnościach służbowych sędziego postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 1173/21, odmówił Prezesowi Sądu Okręgowego w S. przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku tego Sądu z dnia 15 grudnia 2022 r., w sprawie ze skargi A. N. na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] października 2021 r., nr [...], w przedmiocie przerwy w czynnościach służbowych sędziego.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji podał, że wyrokiem z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 1173/21 WSA w Gdańsku uwzględnił skargę A. N. na ww. zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w S. w przedmiocie natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych sędziego.
W dniu 22 lutego 2023 r. pełnomocnik reprezentująca Prezesa Sądu Okręgowego w S. – r.pr. L. K. wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 2 marca 2023 r. przekazał przedmiotową skargę kasacyjną według właściwości Sądowi I instancji.
Pełnomocnik Prezesa Sądu Okręgowego w S. pismem z dnia 13 marca 2023 r. złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od ww. wyroku WSA w Gdańsku. Do wniosku dołączono dwa odpisy skargi kasacyjnej oraz załączniki w nim wymienione.
W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik organu wskazała, że przed upływem w dniu 24 lutego 2023 r. terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, tj. 21 lutego 2023 r., pojawiły się u niej nagłe, niewystępujące wcześniej, bardzo silne zawroty głowy utrudniające poruszanie się, a także zaburzenia widzenia oraz nudności. Kilka dni wcześniej zauważyła ona u siebie stany podgorączkowe, które ustąpiły po dostępnych bez recepty lekach przeciwgorączkowych. Pełnomocnik wskazała, że w dniu 21 lutego 2023 r. zgłosiła się do specjalisty neurologa, który w wyniku badania fizykalnego rozpoznał u niej zespół zawrotów głowy z zaburzeniami widzenia, prawdopodobnie o typie mieszanym, naczyniopochodnym i objawowym. Stwierdzono m.in. tkliwość w okolicy zatok i oczopląs poziomy wygasający, a także chwianie się we wszystkie strony oraz zalecono konieczność dalszej diagnostyki (w tym otolaryngologicznej, MRI głowy i USG tętnic domózgowych szyjnych i kręgowych, badanie krwi oraz badanie dna oka) i zaaplikowano lek Lavistina (przeznaczony do łagodzenia dolegliwości charakterystycznych dla choroby Maniere'a oraz wywołanych zaburzeniami funkcji błędnika; zmniejsza częstotliwość występowania oraz intensywność nudności, zawrotów głowy). Pełnomocnik organu wskazała, ze lekarz zalecił jej konieczność bezwzględnego leżenia przez kilka dni, do czasu ustąpienia lub zmniejszenia się objawów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty