Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 190/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda – Ossowska, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2220/22 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2022 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. sp. z o.o. z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 października 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2220/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. sp. z o.o. z siedzibą w R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2022 r. o nr [...] w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że Sąd I instancji zgodził się z organami co do zasadności przedłużenia blokady rachunków bankowych, z uwagi na to, że ziściły się przesłanki zawarte w art. 119zw § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), jak i przesłanki uzasadniające dokonania blokady rachunku zawarte w art. 119zv § 1 tej ustawy. Zastosowanie tzw. krótkiej blokady uzasadniały okoliczności świadczące o tym, że środki wpływające na rachunki spółki mogły pochodzić z transakcji stanowiących nadużycia podatkowe, a spółka zaewidencjonowała faktury, które najprawdopodobniej nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, albowiem zostały wystawione przez podmioty, które nie prowadzą rzeczywistej działalności gospodarczej (brak zgłoszonego adresu i otwartego obowiązku podatkowego, zastosowane blokady rachunków bankowych w ramach STIR, wykreślenie z rejestru VAT podatników czynnych na zasadzie art. 96 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z uwagi na brak kontaktu). O przedłużeniu blokady zasadnie zdaniem Sądu zadecydowała realna obawa niewykonania zobowiązania podatkowego w szacowanej wysokości 3.974.715 zł oraz wykorzystania banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Nieruchomości spółki zabezpieczone są hipoteką znacznej wartości (4.831.500 zł), środki trwałe mają niewielką wartość, a zatem zarówno stan majątkowy, jak i wyniki ekonomiczne spółki nie gwarantują wykonania szacowanego zobowiązania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty