20.04.2023

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1279/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia del. NSA Anna Żak po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych R. K. oraz [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Sz 772/19 w sprawie ze skargi Zakładów [...] w [...] na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 8 lipca 2019 r. nr AP-2.7840.156.2019.WPA w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie pozwolenia na budowę 1) oddala skargi kasacyjne, 2) zasądza od R. K. oraz [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] solidarnie na rzecz Zakładów [...] w [...] kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 772/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę Zakładów [...] w [...] (dalej określonych jako Zakłady) i uchylił decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 8 lipca 2019 r., nr AP-2.7840.156.2019.WPA w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie pozwolenia na budowę.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego

i prawnego sprawy:

Decyzją nr 364/2019 z dnia 7 czerwca 2019 r. Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił R. K. pozwolenia na budowę na działkach nr [...], [...] i [...] w obrębie nr [...] w [...] budynku mieszkalnego wielorodzinnego, trzykondygnacyjnego wraz z niezbędnymi instalacjami oraz drogami wewnętrznymi i parkingami.

Zakłady, które nie zostały uznane za stronę przez Starostę, wniosły odwołanie od tej decyzji do Wojewody Zachodniopomorskiego. Podkreśliły, że prowadzą po przeciwległej do terenu planowanej inwestycji stronie ulicy działalność mogącą niekorzystnie oddziaływać na ludzi, w szczególności ze względu emisję pyłów, związków chemicznych oraz hałasu. Zauważyły, że wydane im pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów zakłada ich funkcjonowanie w dzielnicy przemysłowej, bez budynków mieszkalnych oraz że w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla ich otoczenia przewidziano strefę rozwoju funkcji uciążliwych. W tym kontekście odwołały się do art. 73 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (obecnie Dz. U. z 2022 r. poz. 2556, ze zm.), w którym mowa jest o lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w bezpiecznej odległości m.in. od wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne