08.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.89.2024.2.MN

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 8 lutego 2024 r. (data wpływu 12 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego dla (…) w (…) Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zostaną Państwo zobligowani do wypłaty na rzecz pracownika kwoty w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, pod warunkiem zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy.

Pracownik w ciągu 7 dni zgłosi gotowość do pracy.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Stosunek pracy z pracownikiem wygasł w związku z odmową dalszego zatrudnienia na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o służbie zagranicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1283), w związku ze spełnieniem przesłanek, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o służbie zagranicznej. Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej, na podstawie art. 74 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1691) stwierdził wygaśnięcie stosunku pracy.

Przedmiotem pozwu było przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, w związku z niezgodnym z prawem wygaśnięciem umowy o pracę.

W pozwie pełnomocnik pracownika nie powołał się na konkretne przepisy. Wniósł o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy oraz zasądzenie wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy, w związku z niezgodnym z prawem wygaśnięciem stosunku pracy. Natomiast sąd w uzasadnieniu powołuje się na art. 264 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne