13.12.2022

Wymeldowanie a powództwo posesoryjne - Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. II OSK 2075/21

Fakt wytoczenia powództwa posesoryjnego nie jest jednoznaczny z brakiem dobrowolności opuszczenia miejsca pobytu stałego w świetle art. 35 ustawy o ewidencji ludności; konieczność oceny całokształtu okoliczności sprawy przy rozpoznawaniu przesłanek do wymeldowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Marta Laskowska-Pietrzak /spr./ po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Marzeny Markuszewskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 91/21 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...]2020 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na rzecz M.M. kwotę 1037 (jeden tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 17 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 91/21 oddalił skargę M.M. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...]2020 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz Miasta i Gminy w N., działając na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1397 ze zm., zwanej w skrócie "u.e.l.") decyzją z dnia [...] 2020 r. wymeldował Ł.M. ("uczestnik postępowania", "strona") z pobytu stałego w miejscowości P., ul. Sz. [...].

Organ I instancji uznał, że w sprawie nie jest sporne to, że uczestnik postępowania od pierwszej połowy grudnia 2019 r. nie mieszka w opisanym powyżej lokalu i nie realizuje w nim swoich życiowych interesów. Wyjaśnienia stron postępowania jak i zeznania świadków wskazują, że obecnie pod adresem pobytu stałego nie ma on swoich rzeczy osobistych, nie posiada również kluczy do mieszkania oraz nie uczestniczy w kosztach utrzymania lokalu. Biorąc powyższe pod uwagę, organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 25 ust. 1 u.e.l. pobytem stałym określa się zamieszkiwanie osoby w określonej miejscowości, pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego przebywania. Z definicji wynika zatem, miejsce pobytu stałego danej osoby to miejsce, w którym realizuje ona swoje podstawowe funkcje życiowe, tj. w szczególności mieszka, nocuje, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania (odzież, żywność, meble), przyjmuje wizyty członków rodziny lub znajomych, utrzymuje chociażby okazjonalne kontakty z sąsiadami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne