Wyrok NSA z dnia 12 marca 2020 r., sygn. II OSK 227/19
Przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego w rozumieniu art. 35 ustawy o ewidencji ludności jest spełniona wówczas, gdy opuszczenie to ma charakter trwały i dobrowolny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2020r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lipca 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 2535/17 w sprawie ze skargi D.M. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 lipca 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 2535/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] 2017 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzje Prezydent Miasta O. z dnia [...] 2017 r. nr [...], a także zasądził od Wojewody Mazowieckiego na rzecz skarżącego D. M. kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Powyższe orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...]2017 r. nr [...] Prezydent Miasta O. orzekł o wymeldowaniu D.M. z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. K. w O..
Po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez D.M., Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia 21 sierpnia 2017 r. nr WSO-I.621.1.195.2017 utrzymał w mocy ww. decyzję Prezydenta Miasta. Wojewoda wyjaśnił, że lokal nr [...] przy ul. K. w O. stanowi lokal komunalny, którego najemcą jest M. K. (babcia skarżącego). Z zeznań M. K. wynika, że wnuk mieszkał w tym lokalu jako dziecko, zanim rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Obecnie jest studentem, nie mieszka i nie ma swoich rzeczy w miejscu stałego zameldowania od wielu lat. Mieszka razem z matką w lokalu należącym do koleżanki matki. M. K. nie chce, aby D.G.M. został wymeldowany z lokalu nr [...] przy ul. K. w O., ponieważ nie może on zameldować się w obecnym miejscu pobytu. Jednocześnie stwierdziła, że z powodu braku miejsca w jej lokalu wnuk nie może ponownie w nim zamieszkać. Również D.M. potwierdził, że nie mieszka stale w lokalu nr [...] przy ul. K. w O.. Po zakończeniu nauki w gimnazjum w O. przeprowadził się wraz z matką do Warszawy, gdzie zamieszkał w mieszkaniu użyczonym przez koleżankę matki i uczęszczał do szkoły. Obecnie studiuje w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie łatwiej mu dojeżdżać z Warszawy niż z O.. Aktualnie jego życie skoncentrowane jest w użyczonym lokalu w Warszawie. Potwierdził również, że nie posiada rzeczy osobistych ani ubrań w lokalu babci. D.M. stwierdził jednak, że nie opuścił miejsca zameldowania na pobyt stały trwale, gdyż przyjeżdża do niego, czasem nocuje i dysponuje kluczami do drzwi wejściowych. Nie partycypuje w kosztach utrzymania mieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty