Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. II GSK 340/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 775/18 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 28 czerwca 2018 r., nr 1001-IOM.4246.6.2018/BA UNP 1001-18-067401 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 28 listopada 2018 r. oddalił skargę K. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 28 czerwca 2018 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Podczas przeprowadzonej w dniu 6 marca 2014 r., kontroli w lokalu "P. P." K. B., w Ł. przy ul. Ł. [...], stwierdzono włączone i udostępnione dla grających urządzenie o nazwie VEGAS o nr [...]. Na urządzeniu przeprowadzono eksperyment w postaci rozegrania gier kontrolnych oraz stwierdzono brak zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych.
Ustalenia kontroli stały się podstawą decyzji z dnia [...] listopada 2017 r., którą Naczelnik Łódzkiego Urzędu Celno - Skarbowego w Łodzi wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy za prawidłowe uznał ustalenia, z których wynikało, że poddane kontroli urządzenie VEGAS umożliwiało gry na automatach w rozumieniu ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 165, dalej: u.g.h.). Wskazywały na to ustalenia i wnioski z eksperymentu przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych, z którego wynikało, że badany automat służył do celów komercyjnych, warunkiem jego uruchomienia było zakredytowanie przez grającego gotówki. Umożliwiał on gry o wygrane pieniężne oraz wygrane rzeczowe, w postaci punktów kredytowych umożliwiających prowadzenie kolejnych gier. Eksperyment wykazał również, iż wyniki uzyskane w grach były niezależne od umiejętności grającego lub jego zdolności psychomotorycznych i intelektualnych, gdyż nie miał on wpływu na to, w jakiej konfiguracji zatrzymują i układają się symbole skutkujące wygraną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty