Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.446.2023.1.MW
Poleganie opodatkowaniu transakcji wycofania z działalności gospodarczej Spółki obiektów (budynku firmowego i wiaty) oraz korekty odliczonego podatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
-nieprawidłowe w zakresie braku podleganiu opodatkowaniu transakcji wycofania z działalności gospodarczej Spółki obiektów nr 1 i 2 (budynku firmowego i wiaty) – pytanie nr 1,
-prawidłowe w zakresie braku konieczności dokonania korekty odliczonego podatku – pytanie nr 2.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii polegania opodatkowaniu transakcji wycofania z działalności gospodarczej Spółki obiektów nr 1 i 2 (budynku firmowego i wiaty) oraz korekty odliczonego podatku wpłynął 30 listopada 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest (…). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, mającym numer NIP (…), numer REGON (…) Wnioskodawca jest podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT od 24 marca 1995 r. Spółka prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (nie ma działalności zwolnionej z VAT, ani aktywności niepodlegającej podatkowi od towarów i usług). W Spółce nie jest stosowany ani współczynnik (art. 90 ustawy VAT) ani tzw. pre-współczynnik (art. 86 ust. 2a i następne ustawy VAT) do odliczeń częściowych.
Wnioskodawca jest m.in. podmiotem, który wykorzystuje w prowadzonej działalności grunt zabudowany. Jest to grunt składający się z działki ewidencyjnej o numerze (…) położonej w (…). Dla tej nieruchomości prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (…) księga wieczysta o numerze (…). Działka ta nie została nabyta „do Spółki cywilnej”, tj. na wspólność łączną wspólników Spółki cywilnej, tylko na współwłasność ułamkową (zwykłą) wspólników Spółki cywilnej (przy czym można tutaj wspomnieć, że nabywcami działki byli w udziałach równych małżonkowie (…) (na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej) oraz (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty