Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.161.2024.1.MW
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wynajmem mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 19 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 19 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą MK. Siedzibą firmy jest miejsce zameldowania i stałego pobytu Wnioskodawcy, tj. O. Wnioskodawca mieszka w tym mieście od urodzenia. Ma tutaj swoją rodzinę, przyjaciół oraz całe swoje centrum interesów życiowych. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to skala podatkowa. Wnioskodawca jest ponadto czynnikiem podatnikiem dla celów podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod kodem PKD: 70.22.Z „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Ze względu na trudności w pozyskiwaniu zleceń, Wnioskodawca był zmuszony do ich poszukiwania poza swoim miejscem zamieszkania. W taki sposób doszło do zawarcia umowy o współpracę na świadczenie usług z kontrahentem, którego siedziba znajduje się w W.. W ramach umowy, ze względu na specyfikę wykonywanych przez Wnioskodawcę zadań, jest on zobowiązany do osobistego stawiennictwa się w siedzibie Zleceniodawcy, która, jak zostało wskazane powyżej, znajduje się w W.. Odległość od aktualnego miejsca zamieszkania Wnioskodawcy, tj. O., do miejsca siedziby Zleceniodawcy, tj. W., wynosi około 170 km. Codzienne dojazdy dla Wnioskodawcy byłyby bardzo uciążliwe i kosztowne. Oprócz bardzo wysokich kosztów paliwa, a także nadmiernej eksploatacji samochodu, dojazdy mogłyby uniemożliwiać terminowość i dyspozycyjność w zakresie świadczonych przez Wnioskodawcę usług (przykładowo: ewentualna awaria w trakcie drogi, przymusowy postój z innej przyczyny). Ponadto, codzienne dojazdy byłyby bardzo męczące i eksploatujące zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, co negatywnie wpłynęłoby na jakość świadczonych usług, a w konsekwencji mogłoby się skończyć zerwaniem umowy o współpracę przez Zleceniodawcę i utratą źródła przychodów. Wnioskodawca nie rozważał także ponoszenia kosztów związanych z nocowaniem w hotelu, ponieważ generowałoby to dla niego nadmierne koszty i byłoby nieuzasadnione pod kątem ekonomicznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty