Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.711.2023.2.MR1
Realizowane przez Spółkę czynności w zakresie opracowywania Oprogramowania wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy opisane czynności dotyczące opracowywania Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka, będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie działalności badawczo- rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 16 lutego 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i dostarczania swoim klientom różnego rodzaju rozwiązań i usług informatycznych. Klienci prowadzą działalność w różnych sektorach gospodarki.
Zakres działalności Spółki obejmuje realizację projektów, których celem jest projektowanie i wdrażanie szeroko rozumianych programów komputerowych. Oprogramowanie może zostać stworzone przez Spółkę od podstaw na indywidualne zamówienie na potrzeby klienta bądź też jest projektowane z myślą o zastosowaniu na własne potrzeby w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawcy. Oprócz tworzenia oprogramowania od podstaw, Spółka podejmuje się również opracowywania nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania (np. w formie dodatkowych modułów, komponentów, z których może korzystać klient lub pracownicy Wnioskodawcy). Wiąże się to zasadniczo z przeprowadzeniem istotnych zmian architektonicznych w istniejącym oprogramowaniu oraz dodaniem nowego kodu źródłowego do już istniejącego oprogramowania. Rozwinięcia lub modyfikacje oprogramowania zmierzają w istocie do istotnej poprawy użyteczności lub funkcjonalności tego oprogramowania. Wskazane powyżej opracowywanie oprogramowania od podstaw oraz nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania (dalej: „Oprogramowanie”) jest szczegółowo opisane w dalszej części opisu stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty