Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1130/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 28 sierpnia 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 250/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 25 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 25 stycznia 2017 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w J. kwotę 9.026 (słownie: dziewięć tysięcy dwadzieścia sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 28 sierpnia 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 250/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach (dalej "Dyrektor Izby Celnej" lub "organ odwoławczy") z 25 stycznia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Decyzją z 2 grudnia 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. (dalej "Naczelnik Urzędu Celnego" lub "organ pierwszej instancji") orzekł o odpowiedzialności podatkowej Spółki jako płatnika podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych oraz określił kwotę niewpłaconego podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 r. z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych dokonanego na rzecz D. LTD z siedzibą w Bułgarii oraz kwotę odsetek od zaliczek na ten podatek. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że Spółka, prowadząca skład podatkowy, dokonała we wrześniu 2016 r. nabycia oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 43, nie dokonując z tego tytułu - zgodnie z art. 103 ust. 5a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.), dalej "ustawa o VAT" - wpłat zaliczek na podatek od towarów i usług i nie składając w przepisanym terminie deklaracji VAT-14. Naczelnik Urzędu Celnego nie uwzględnił przy tym argumentacji Spółki, że w składzie podatkowym nie dokonuje ona obrotu paliwami silnikowymi, a jedynie z materiału powierzonego (m.in. oleju napędowego o ww. kodzie) wytwarza olej smarowy o kodzie CN 2710 19 99, tj. świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym powierzonym w całości przez zleceniodawcę (D. LTD z siedzibą w Bułgarii).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty