Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.911.2023.2.AKU
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 31 stycznia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 18 listopada 2023 r. dokonał Pan inwestycji związanej z treścią rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoizolacyjnych – załącznik do rozporządzenia pozycja 13), to jest ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem.
Następnie, w dniu 12 lipca 2023 r. dokonał Pan kolejnej inwestycji w osprzęt niezbędny do prawidłowego, ekonomicznego, ekologicznego korzystania z ogniw fotowoltaicznych związanych z realizacją przedsięwzięć termoizolacyjnych, tj. magazyn energii 10KW (dzienne zapotrzebowanie energetyczne domu) firmy … z zainstalowanym i wbudowanym na stałe systemem zarządzania energią …. Celem nadrzędnym inwestycji było/jest prawidłowe, ekonomiczne, ekologiczne korzystanie z ogniw fotowoltaicznych, co przy tzw. „nowym” systemie rozliczeń sprzedaży energii dla prosumentów jest całkowicie nieopłacalne, bez inwestycji w magazyn energii.
Zakup i instalacja magazynu energii z wbudowanym systemem zarządzania energią, jest uzupełnieniem inwestycji opisanej w pozycji 13 załącznika do rozporządzenia, czyli obejmuje on definicję „wraz z osprzętem”, jest to osprzęt do ogniw fotowoltaicznych. Ponadto, należy mieć na uwadze, że sam magazyn ze zintegrowanym systemem zarządzania energią nie może działać/funkcjonować, bez ogniw fotowoltaicznych. Podobnie jak same ogniwa nie mogą funkcjonować bez inwertera (falownika). Cały system jest systemem naczyń połączonych. Ogniwa produkują prąd, inwerter go przetwarza, wbudowany system zarządzania energią decyduje o jego magazynowaniu bądź zużyciu na potrzeby bieżące gospodarstwa domowego, a magazyn magazynuje „wyprodukowaną” energię, w celu jej użycia w godzinach wieczornych oraz nocnych, kiedy brak jest możliwości „wyprodukowania energii” przez ogniwa fotowoltaiczne. Inwestycja w magazyn energii pozwala/pozwoliła gospodarstwu domowemu na niemal całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii (zakup energii) w okresach od marca do października każdego roku. Wyprodukowana w dzień energia zasila gospodarstwo domowe w całości w godzinach nocnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty