Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.559.2023.1.MKA
Skutki podatkowe związane z wycofanianiem Nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z wycofanianiem Nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów w Polsce.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (...) w zakresie hurtowni opakowań (dalej: „JDG” lub „Przedsiębiorstwo”). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca w 2010 r. nabył nieruchomość położoną w (...), zabudowaną budynkiem handlowo- usługowym (dalej: „Hala” lub „Nieruchomość”). W treści umowy sprzedaży Nieruchomości strona sprzedająca oświadczyła, że transakcja sprzedaży Nieruchomości jest zwolniona od podatku VAT. Następnie, po nabyciu Nieruchomości Wnioskodawca w 2016 r. wystąpił do Starosty (...) z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę inwestycji obejmującej rozbudowę i przebudowę budynku handlowo-usługowego wraz z instalacjami na terenie Nieruchomości. Po zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę przez Starostę (...), Wnioskodawca przystąpił do realizacji inwestycji. W związku z prowadzoną inwestycją Wnioskodawca odliczał podatek VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na rozbudowę i przebudowę Nieruchomości. Niektóre z nakładów modernizacyjnych poniesionych na Nieruchomość, których wartość przekroczyła 15.000,00 zł, zostały zaliczone do środków trwałych i podlegały amortyzacji w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty