Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.715.2024.4.ALN
Wystawienie faktury w związku z przeniesieniem na Spółkę użytkującą nieruchomość kosztów podatku od nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wystawienia faktury VAT w związku z przeniesieniem przez Pana na Spółkę użytkującą nieruchomość kosztów podatku od nieruchomości oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 16 stycznia 2024 r. (data wpływu 25 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(ostatecznie przedstawionego w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca jest komandytariuszem Spółki. W roku 2019 została zawiązana ww. Spółka, a Wnioskodawca wniósł jako wkład niepieniężny, prawo do użytkowania dla Spółki komandytowej nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, na okres 20 lat. Wartość wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę została przeliczona według cen rynkowych i była objęta podatkiem VAT.
Do tej pory Wnioskodawca ponosi koszt podatku od nieruchomości, dotyczący gruntu, którego prawo użytkowania zostało wniesione aportem do Spółki komandytowej. Jednak Wnioskodawca z uwagi na wysoką wartość podatku od nieruchomości i fakt, że to Spółka prowadzi działalność gospodarczą na tym gruncie, chciałby przenieść koszt podatku od nieruchomości na spółkę, w postaci "refaktury" tego kosztu.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:
Spółka komandytowa została zawiązana aktem notarialnym z dn. 14.02.2019 r. Umowa przewiduje, że Spółka w zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa zrealizuje przedsięwzięcie budowlane stanowiące przedmiot pozwolenia na budowę z dnia 28.09.2018, oraz będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na odpłatnym udostępnianiu pomieszczeń w wybudowanym budynku, a także oferowaniu innych usług powiązanych albo tradycyjnie towarzyszących udostępnianiu pomieszczeń (§ 1 ust. 2 umowy). W celu realizacji przedsięwzięcia określonego w § 1 ust. 2 wniósł Pan do Spółki wkład niepieniężny w postaci ustanowienia użytkowania na nieruchomości, działka ewid. nr A/6, obręb ewidencyjny, o powierzchni ... ha, objętej księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy. Użytkowanie zostało ustanowione na czas trwania Spółki (§ 5 ust. 2 umowy). Czas trwania Spółki został przewidziany na okres 20 lat (§ 2 ust. 4 umowy). Z tytułu ustanowienia użytkowania na rzecz Spółki nie pobiera Pan od Spółki żadnych opłat, natomiast jako wspólnikowi (komandytariuszowi) przysługuje Panu prawo do udziału w zysku wypracowanym przez spółkę przy wykorzystaniu nieruchomości, na której ustanowiono użytkowanie. Umowa nie zawiera odrębnych postanowień dotyczących rozliczenia między Panem a spółką podatku od nieruchomości, na której ustanowiono użytkowanie, co oznacza, że w tym zakresie stosuje się regulację ustawową (art. 258 k.c.). Pomiędzy Panem a Spółką nie występują żadne czynności poza wykonywaniem praw przysługujących Panu jako wspólnikowi (zarządzanie spółką, wypłata dywidendy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty