Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.787.2023.5.KO
W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykupem samochodu oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego dokonanej przez Pana na rzecz Pana ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe, w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykupem samochodu,
- prawidłowe – w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego dokonanej przez Pana na rzecz Pana ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykupem samochodu oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego dokonanej przez Pana na rzecz Pana ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.
Wniosek został uzupełniony pismem z 22 grudnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą i podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
W dniu 14 listopada 2018 r. została zawarta umowa leasingu operacyjnego, umowa wygasa 14 listopada 2023 r. Przedmiotem umowy jest samochód osobowy, który jest wykorzystywany przez Pana na cele związane z prowadzoną działalnością w ramach tzw. użytku mieszanego. Kwoty wydatków stanowiących raty leasingowe za korzystanie z pojazdu, jak również wydatki ponoszone przez Pana w związku z eksploatacją pojazdu (np. paliwo, ubezpieczenie, naprawy) rozliczane były przez Pana w okresie leasingu jako koszty uzyskania przychodu. Dokonywał Pan rozliczenia podatku VAT naliczonego od wskazanych wyżej wydatków w wysokości 50% kwoty podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty