Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.456.2023.2.MKA
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego usług udzielania pożyczki po rezygnacji ze zwolnienia przedmiotowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w części dotyczącej uznania, że obowiązek podatkowy w przypadku, gdy zrezygnują Państwo ze zwolnienia przedmiotowego powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. w ostatnim dniu obowiązywania umowy pożyczki, po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z tej umowy,
- prawidłowe w części dotyczącej uznania, że w przypadku skorzystania przez pożyczkobiorcę z prawa wcześniejszej spłaty pożyczki w całości lub w części, obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania całości lub części odsetek.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług udzielania pożyczek, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 22 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 grudnia 2023 r. (wpływ 22 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną z siedzibą w (...). Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm., dalej zwaną: „ustawa o VAT”).
Spółka jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej, której działalność skupia się na tworzeniu projektów inwestycyjnych - instalacji farm fotowoltaicznych na terytorium Polski. Poszczególne projekty inwestycyjne realizowane są poprzez spółki celowe, których Spółka jest 100%-owym właścicielem. Wszystkie Spółki w grupie kapitałowej, w tym Spółka oraz spółki celowe:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty