Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.508.2023.1.IG
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowaną operacją.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowaną operacją.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. jest podmiotem działającym w sferze kultury i dziedzictwa kulturowego. Jest samorządową instytucją kultury, której podstawowym celem statutowym jest prowadzenie działalności kulturalnej, polegającej m.in. na organizowaniu, tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, w tym jej zapisu i archiwizowania. Działa na podstawie statutu A.
A. wpisany jest do Rejestru Instytucji Kultury pod nr (...) prowadzonego przez (…). A działa na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z dnia 25 października 1991 r. (Dz. U. 2020 poz. 194, 2023 poz. 1662). Jest samodzielnym podmiotem pod względem prawnym, finansowym i organizacyjnym, posiada osobowość prawną, jest czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklarację VAT-7.
Do podstawowych zadań A. należy m.in. opracowywanie, tworzenie, przygotowywanie, udostępnianie i przekazywanie lokalnej społeczności wartości kulturowych, edukacja oraz popularyzacja wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego, w tym tradycji oraz przyrodniczego. Społeczność lokalna, działająca w gminie (…) oraz na terenie (…) grupy, zespoły i organizacje takie, jak: stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze, orkiestry, chóry, artyści, animatorzy kultury podczas wydarzeń kulturalnych, uroczystości, spotkań, pokazów i koncertów prezentują bogaty dorobek kulturowy i szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, historyczne oraz tradycję (…) i regionu (…). Przypominają lokalną historię, legendy, stare zawody, zwyczaje i obrzędy ludowe oraz gawędy. Tradycje i obrzędy ludowe mają swoje trwałe miejsce w poezji i prozie. Ponadto w (…) oraz w izbach regionalnych na terenie gminy (…) zgromadzone są muzealia i eksponaty pokazujące historię i bogactwo etnograficzne (…) i regionu (…). To wszystko jest bezcennym źródłem wiedzy o dziedzictwie kulturowym, historycznym i przyrodniczym oraz tradycji. Dlatego, tak ważne jest, by te cenne zasoby dziedzictwa lokalnego i regionalnego mieszkańców (…) zarejestrować, zdigitalizować i zarchiwizować. Dzięki realizacji projektu pn. (…) , tj. zakupowi sprzętu ((...) zostanie kompleksowo wyposażona pracownia do prowadzenia rejestracji digitalizacji i archiwizacji (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty