Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.271.2023.1.MW
Obowiązki podatkowe w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 25 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego, który dotyczy obowiązków podatkowych w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wpłynął 28 sierpnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie uzdatniania i dostarczania wody. Spółka zdecydowała się zamontować i uruchomić mikroinstalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Energia elektryczna wykorzystywana na potrzeby własne Spółki wytwarzana jest w zamontowanej na gruncie instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 49,9 kWp. Przedmiotowa instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych (…).
Wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną stacji uzdatniania wody należącej do Wnioskodawcy. Natomiast nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji, która nie została skonsumowana na potrzeby własne Spółki odsprzedawana jest na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną.
Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję ani też obrót energią elektryczną. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany do celów podatku akcyzowego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, a dla wytworzonej i zużywanej na potrzeby własne energii elektrycznej Wnioskodawca począwszy od 2023 r. nie składa deklaracji podatkowych. Spółka nie prowadzi ewidencji ilościowej energii elektrycznej w formie książki papierowej zaplombowanej przez właściwego naczelnika urzędu celno - skarbowego. Wnioskodawca prowadzi ewidencję ilościową energii elektrycznej w formie elektronicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty