Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.435.2023.1.SP
Ustalenie momentu rozpoznania przychodu podatkowego i jego wysokości oraz prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości emisyjnej udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za aport wierzytelności, nie wyższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:
- ustalenia momentu rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu spłaty wierzytelności i jego wysokości – jest prawidłowe,
- ustalenia prawa do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości emisyjnej udziałów wydanych w zamian za aport wierzytelności, nie wyższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu rozpoznania przychodu podatkowego i jego wysokości oraz prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości emisyjnej udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za aport wierzytelności, nie wyższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. („A.”, „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Bezpośrednim i wyłącznym udziałowcem A. jest B. B.V. („B.”). B. posiada również bezpośrednio 100% udziałów w spółce C. sp. z o.o. („C.”). A. oraz B. należą do międzynarodowej grupy D. („D.” lub „Grupa”).
Obecnie rozważana jest transakcja wniesienia aportem („Aport”) wierzytelności („Wierzytelność”) do A. przez B. w zamian za emisję nowych udziałów w A. Zgodnie z aktualnymi założeniami, przedmiotem Aportu będzie wierzytelność przysługująca B. względem innej polskiej spółki z Grupy, C. sp. z o.o. („C.”) z tytułu sprzedaży udziałów w spółkach: E. sp. z o.o., F. sp. z o.o., G. i H. sp. z o.o. („Sprzedaż spółek”) przez B. na rzecz C. Planowane jest, że część ceny z tytułu Sprzedaży spółek może zostać uregulowana przez C. ze środków pieniężnych. Pozostała część ceny Sprzedaży spółek (Wierzytelność) zostanie uregulowana w dalszej kolejności jak opisano poniżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty