11.10.2023 08:54 Ubezpieczenia

Wliczanie do podstawy zasiłkowej składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu po zmianie stanowiska ZUS

Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi do określonego terminu są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, tak jak składniki wypłacane stale. Warunkiem jest jednak, aby składnik był zmniejszany za okres pobierania zasiłku lub pracownik nie zachowywał w ogóle do niego prawa w tym okresie. Różnica przy uwzględnianiu w podstawie zasiłkowej składników przysługujących do określonego terminu w porównaniu ze składnikami wypłacanymi ciągle polega na tym, że taki składnik jest wliczany do zasiłku, ale tylko za okres niezdolności do pracy, który trwa do dnia posiadania przez pracownika prawa do składnika. 

Składnikiem wynagrodzenia pracowniczego nie jest przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz. Jest to odrębne od pracowniczego wynagrodzenie uwzględniane w podstawie zasiłkowej. W związku ze zmianą stanowiska ZUS zakomunikowaną na początku września 2023 r., ale uwzględnioną w komentarzu ZUS do ustawy zasiłkowej już w sierpniu 2023 r., przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłków (oraz wynagrodzenia chorobowego) bez względu na to, czy taka umowa zakończyła się, czy nadal obowiązuje strony. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty