Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Kolejne zmiany czekają przedsiębiorców od 2026 roku. Resort finansów planuje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczący zmian w składce zdrowotnej na 2026 r. jeszcze w tym miesiącu.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe - poinformował ZUS. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada. Aby skorzystać z ulgi w styczniu 2025 r. wniosek należy złożyć do końca grudnia.
Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę czy rentę, podejmując lub kontynuując zatrudnienie, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość pobieranego świadczenia. Limity zarobkowe zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 grudnia 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wynosi 5713,20 zł brutto.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać do ZUS wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, za wybrany miesiąc kalendarzowy. Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą, która zdecyduje się skorzystać z wakacji składkowych w grudniu, nie będzie mogła złożyć wniosku o refundację do PFRON, za miesiąc objęty ulgą - przypomina Fundusz.
Od 26 listopada obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy nie składają wniosków o uzupełnienie świadczenia interwencyjnego. Jest to realizowane przez ZUS z urzędu, w terminie miesiąca od wejścia w życie ustawy. W ciągu 4 dni ZUS wypłacił przedsiębiorcom ponad 8 mln zł.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych jeszcze w tym roku (w grudniu) powinni pamiętać o złożeniu wniosku do 30 listopada 2024 r. Wniosek w imieniu przedsiębiorcy mogą złożyć również pełnomocnicy, w tym biura rachunkowe. ZUS zakłada, że jeśli pełnomocnik składa taki wniosek, to dysponuje oświadczeniem płatnika potwierdzającym spełnienie wymaganych warunków.
Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 27 listopada Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką.
Wnioski o wakacje składkowe (RWS) złożone przez pełnomocników będą obsługiwane przez ZUS z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego wniosek pełnomocnika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia taką praktykę, przyjmując profesjonalny charakter działania biur rachunkowych. Stanowisko ZUS zostało wydane w związku z licznymi wątpliwościami zgłaszanymi przez przedsiębiorców
26 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Nowe przepisy rozszerzają grono beneficjentów świadczenia interwencyjnego o rolników i organizacje pozarządowe, a także wprowadzają zmiany w sposobie ustalania kwoty świadczenia przez ZUS w przypadku braku umowy ubezpieczenia.
Składka zdrowotna nie jest podatkiem, więc nie ma konieczności publikowania przepisów zmieniających składkę przed końcem listopada – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia, jednocześnie zniknie możliwość pomniejszania podstawy naliczania składki
Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur
O 1 stycznia 2025 r. będzie można składać do ZUS wnioski o rentę wdowią. To nowe świadczenie, które pozwoli osobom uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz posiadającym prawo do emerytury lub innych świadczeń emerytalnych, na łączenie tych świadczeń.
Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 19 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką. Kolejne zmiany w składce zdrowotnej zaplanowano na 2026 rok.
30 listopada to ważny termin dla pracodawców i przedsiębiorców. Liczba osób zgłoszonych według stanu na 30 listopada 2024 r. do ubezpieczenia chorobowego zdecyduje kto będzie płatnikiem składek w 2025 roku - pracodawca czy ZUS?
Każdy ubezpieczony, który jest chory, ma obowiązek zgłosić zmianę swojego miejsca pobytu w trakcie trwania zwolnienia. Na powiadomienie pracodawcy oraz ZUS-u ma 3 dni.
Tak. Osoba opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (tzw. mały ZUS plus) ma prawo skorzystać z „wakacji składkowych”.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przypomina pracodawcom o obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W listopadzie 2024 roku PFR wyśle listowne wezwania do pracodawców, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, mimo deklaracji składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości
Sejm skierował w czwartek (21.11.2024) do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki zdrowotnej Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił.
Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Osoby, które do tej pory nie ubiegały się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Projekt dotyczący zmian w wyliczaniu składki zdrowotnej dla firm od 2026 r. trafił do wykazu prac RM
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładający zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od dnia 1 stycznia 2026 r. został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kw. br.