Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.459.2023.1.EK
Brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją Zadania. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 września 2023 r., które wpłynęło w tym samym dniu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (...). (dalej także: Gmina) jest jednostką samorządu terytorialnego, która posiada osobowość prawną. Na mocy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.), zobowiązana jest do realizowania zadań nałożonych tą ustawą, czyli realizuje tzw. zadania własne, które mają zaspakajać zbiorowe potrzeby wspólnoty. Do zadań tych należą między innymi zagadnienia obejmujące ochronę środowiska i przyrody oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych. W ramach powyższego zakresu Gmina realizuje zadanie pn. (...). Polega ono na: demontażu elementów obiektów budowlanych zawierających azbest, zabezpieczeniu odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami – ułożenie na paletach i zabezpieczenie folią, przygotowaniu do transportu i załadunku, uporządkowaniu miejsc po usunięciu odpadów, transporcie odebranych odpadów, przekazaniu odpadów na składowisko posiadające odpowiednie decyzje uprawniające do przyjmowania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest, znajdujących się na nieruchomościach położonych na terenie Gminy, których właściciele biorą udział w realizacji przedsięwzięcia polegającego na likwidacji wyrobów zawierających azbest. Zadanie to Gmina realizuje ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które nie mogą przekroczyć 40% kwoty całkowitych kosztów kwalifikowanych, ze środków budżetu Powiatu (...) (dofinansowanie nie może przekroczyć iloczynu 200 zł i sumy całkowitego efektu ekologicznego, wyrażonego w Mg unieszkodliwionych wyrobów zawierających azbest) oraz częściowo ze środków własnych Gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty