Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.69.2023.2.DS
Możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:- nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania wydatków na opłatę od wniosku za wydanie interpretacji indywidualnej za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;- prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 11 sierpnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Prowadzi Pan działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z art. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) (dalej jako: „ustawa o PIT”). Przeważającym przedmiotem Pana działalności jest działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD: …). Rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej dnia … r. Rozlicza Pan osiągane przychody zgodnie z zasadami określonymi dla podatku liniowego (na podstawie art. 30c ustawy o PIT) i prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 706). Nie prowadzi Pan również działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ani na terenie objętym decyzją o wsparciu nowej inwestycji. Przedmiotem Pana działalności jest realizowanie usług w zakresie:• Rozwiązywania problemów, diagnostyki i wprowadzania poprawek do oprogramowania produkcyjnego,• Opracowanie rozwiązań monitorujących, wykonywania konserwacji i konfiguracji oprogramowania,• Wprowadzania poprawek do kodów (…, …, …, ….),• Opracowania zapytań …, aktualizowania, śledzenia i rozwiązywania problemów technicznych,• Aktualizowania/ulepszania używanego oprogramowania,• Wykonywania automatyzacji procesów wsparcia z zastosowaniem podejścia „…” i automatyzacji platform programistycznych,• Pomocy w organizacji spotkań zespołu i spotkań z klientami,• Regularnego uczestnictwa w weryfikacji produktów pracy zespołowej,• Wykonanie innych rodzajów działalności, uzgodnionych ze Spółką.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty