Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.375.2023.1.RH
Dotyczy ustalenia, czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking Spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie wynajmu samochodów i zarządzania flotą.
W ramach ww. działalności Spółka nabywa samochody osobowe, które następnie w ramach działalności gospodarczej jaką prowadzi Spółka, są m.in. wynajmowane klientom Spółki. Samochody osobowe, które są wykorzystywane przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej i których przewidywany czas używania przekracza rok, Spółka ujmuje jako środki trwałe i dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w jakim Spółka ujęła ww. środki trwałe w ewidencji środków trwałych.
Spółka wykorzystuje samochody osobowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych do czasu wycofania ich z floty samochodowej oferowanej klientom Spółki do wynajmu. Po wycofaniu określonego samochodu z floty oferowanej klientom Spółki, Spółka zaprzestaje wynajmowania określonego samochodu i jest on odstawiany na plac parkingowy prowadzony przez zewnętrznego operatora logistycznego działającego na zlecenie Spółki lub na parking Spółki. Przekazanie samochodu osobowego na plac zostaje udokumentowane wewnętrznym protokołem wygenerowanym z systemu Spółki (dalej: „Protokół Wycofania”). Protokół wycofania generowany jest przez system informatyczny użytkowany przez Spółkę przy obsłudze umów najmu i wskazuje datę przekazania pojazdu na parking, a ponadto rejestruje także jego stan techniczny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty