28.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4017.7.2023.1.AS

Czy Spółka prawidłowo ustali termin przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów z lat, w których poniosła stratę podatkową przyjmując, że lata te przedawnią się po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została złożona deklaracja podatkowa wykazująca stratę podatkową, bez względu na fakt rozliczania jej w kolejnych okresach, czyli odpowiednio za 2012 rok w 2018 roku, a za 2013 rok w 2019 roku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lipca 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka prawidłowo ustali termin przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów z lat, w których poniosła stratę podatkową przyjmując, że lata te przedawnią się po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została złożona deklaracja podatkowa wykazująca stratę podatkową, bez względu na fakt rozliczania jej w kolejnych okresach, czyli odpowiednio za 2012 rok w 2018 roku, a za 2013 rok w 2019 roku.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada obszerną dokumentację księgową, która w okresie przewidzianym przepisami Ordynacji podatkowej tj. 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (zgodnie z art. 86 § 1 i 70 § 1 Ordynacji podatkowej) jest odpowiednio archiwizowana. Na moment złożenia wniosku Spółka nie dokonuje utylizacji zgromadzonej dokumentacji księgowej od roku 2012 r., z uwagi na powzięte wątpliwości w zakresie obliczania terminu przechowywania ksiąg podatkowych, przewidzianego w Ordynacji podatkowej. Spółka w związku z prowadzoną działalnością za lata 2012 i 2013 poniosła straty podatkowe, które zgodnie z art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT mogły zostać rozliczone w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Spółka skorzystała z tego uprawnienia i zakończyła rozliczanie strat podatkowych w deklaracjach podatkowych złożonych odpowiednio w 2018 i 2019 roku. Mając na uwadze powyższe okoliczności Spółka powzięła wątpliwości w zakresie ustalenia obowiązkowego terminu przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów w sytuacji, gdy Spółka korzysta z prawa do rozliczenia straty podatkowej w pięciu kolejno następujących po sobie latach podatkowych. Wnioskodawca w ramach niniejszego wniosku pragnie potwierdzić, że jego zdaniem prawidłowe jest przyjęcie 5-letniego terminu przechowywania dokumentów podatkowych, liczonych od końca roku złożenia deklaracji podatkowej, w której została wykazana strata podatkowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne