18.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.78.2020.10.MD

Kierując się treścią art. 6 ust. 4 zdanie pierwsze ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy stwierdzić, że w przypadku nabycia niezgłoszonego wcześniej do opodatkowania a następnie potwierdzonego pismem (w tym przypadku orzeczeniem sądu) – nastąpiło przedawnienie prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie:

1) ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 15 kwietnia 2020 r. (data wpływu 26 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) z 22 stycznia 2021 r. sygn. akt (...) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2024 r. sygn. akt (...); i

2) stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2020 r. wpłynął Pana wniosek z 15 kwietnia 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapisu zwykłego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 5 sierpnia 2020 r. (wpływ 11 sierpnia 2020 r.), poprzez usunięcie braku formalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Na mocy wyroku Sądu Rejonowego w (...) z (...) r. sygn. akt (...) pozwani w tamtej sprawie (...) zostali zobowiązani do złożenia oświadczeń woli o przeniesieniu na Pana rzecz udziałów w prawie własności nieruchomości położonych w (...), a to w wykonaniu zapisu zawartego w testamencie własnoręcznym (...) z (...) r. Wyrok ten uprawomocnił się (...) r. Z mocy art. 1047 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, powyższy wyrok zastąpił oświadczenia pozwanych, do których zostali oni zobowiązani tym wyrokiem. Zgodnie bowiem z art. 1047 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli dłużnik jest obowiązany do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, prawomocne orzeczenie sądu zobowiązujące do złożenia oświadczenia zastępuje oświadczenie dłużnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne