Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.301.2023.2.AS
Określenie momentu ujęcia korekt cen transferowych.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu ujęcia korekt cen transferowych. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 sierpnia 2023 r. (wpływ 4 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a więc Spółka jest obowiązana złożyć zeznanie roczne do końca marca za rok poprzedni. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest dostarczanie (...) oraz narzędzi do indywidualnego (...) na terenie Polski. Odbiorcami towarów sprzedawanych przez Spółkę w Polsce są m.in. (...).
Spółka należy do grupy kapitałowej (...) (dalej: „Grupa”), w ramach której nabywa dystrybuowane przez siebie (...). Kluczowym dostawcą Spółki jest podmiot powiązany z siedzibą w (...).(dalej: „Dostawca”), zarejestrowany na potrzeby podatku VAT w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej.
W oparciu o treść umowy dystrybucyjnej zawartej z Dostawcą, Spółka nabywa od Dostawcy wyroby (...) w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: "WNT") dokonywanych na terytorium Polski. Każda tego rodzaju transakcja dokumentowana jest przez Dostawcę stosowną fakturą VAT oraz uwzględniana przez Spółkę w prawidłowym okresie w składanych deklaracjach VAT oraz informacjach podsumowujących.
Z uwagi na fakt, że Dostawca oraz Spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, są oni zobowiązani do stosowania cen rynkowych w dokonywanych między sobą transakcjach. Ceny produktów ustalane są w cenniku, który jest negocjowany pomiędzy Dostawcą i Spółką do końca danego roku kalendarzowego, a obowiązuje w kolejnym roku kalendarzowym (przykładowo więc cennik obowiązujący w roku 2022 został wynegocjowany do końca grudnia 2021 r.). Ceny uzgodnione w ww. sposób są stosowane co do zasady przez cały rok kalendarzowy (o ile ze względu na szczególne zdarzenia nie ulegną zmianie warunki rynkowe), którego dotyczy cennik i na moment ich ustalenia są cenami rynkowymi, z uwzględnieniem celu marżowości wynikającego z dokonywanej analizy porównawczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty