Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.550.2023.2.JK3
Opodatkowanie renty wdowiej z Irlandii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania renty wdowiej z Irlandii. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2023 r. (wpływ 26 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W grudniu 2021 r. zmarł Pani mąż osierocając dwie córki. Razem z córkami mieszka Pani na stałe w Polsce. Tutaj Pani pracuje i płaci podatki, a córki uczęszczają do szkoły. W styczniu 2022 r. złożyła Pani w ZUS wniosek o rentę rodzinną. Z racji tego, że Pani mąż przez kilkanaście lat legalnie pracował w Irlandii, płacił składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatek, ZUS skierował wniosek w Pani imieniu również do urzędu w Irlandii. Dnia 8 marca 2022 r. została wydana decyzja przez irlandzki urząd o przyznaniu świadczenia rodzinnego „renty wdowiej” od dnia 3 grudnia 2021 r. w wysokości 303,80 euro tygodniowo. Renta wdowia z Irlandii wpływała i nadal wpływa do polskiego banku na rachunek w euro i jest przewalutowywana na złotówki. Bank w Polsce od otrzymanego świadczenia pobiera zaliczkę na podatek dochodowy. Na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych w Irlandii jest to świadczenie rodzinne, tym samym zwolnione jest z podatku dochodowego. Rentę wypłaca Zakład Opieki Społecznej - Wydział Ochrony Socjalnej (Social Welfare Services Office). Renta wdowia otrzymywana z Irlandii przez wdowę mieszkającą w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jeśli renta wypłacana jest na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii to jest ona zwolniona z opodatkowania polskim podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opierając się na wspomnianych wyżej przepisach uznać należy, że polski bank nie jest uprawniony do pobierania zaliczki na podatek od osób fizycznych od tego świadczenia. Wniosek dotyczy lat: 2022, roku obecnego i lat następnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty