Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.331.2023.2.KKA
Skutki podatkowe uczestnictwa w Programie Motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w Programie Motywacyjnym. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 lipca 2023 r., które wpłynęło 2 sierpnia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X Sp. Z o. o. (dalej jako: „Spółką”) jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej jako: „Grupa”), w której głównym i dominującym podmiotem jest Y (dalej jako: „Y”). Y jest spółką siedzibą w Stanach Zjednoczonych, notowaną na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (N), która w Grupie wdrożyła i prowadzi program motywacyjny R (dalej jako: „Program Motywacyjny”; „Program”). Program jest dla wszystkich aktywnych pracowników w spółkach należących do Grupy, w tym także pracowników Spółki (dalej jako: „Uczestnicy”). Każdy Uczestnik podpisał z Y umowę „RS” (dalej: „Umowa”). Program polega na przyznawaniu nieodpłatnie Uczestnikom zastrzeżonych jednostek akcyjnych - ang. Restricted Stocks Units (dalej jako: „RSU”). Jest to program 4-letni, w którym każdy Uczestnik otrzymuje określoną ilość RSU. Ilość RSU, która jest przyznana każdemu Uczestnikowi jest znana z góry, jednakże są one przydzielane Uczestnikom proporcjonalnie do czasu trwania Programu Motywacyjnego, tzn. po upływie każdego roku 25% przyznanych RSU jest przydzielanych pracownikom (tzw. vesting). Każde RSU reprezentuje prawo do otrzymania jednej akcji zwykłej Y o wartości nominalnej 0,001 dolara w momencie nabycia uprawnień, czyli w momencie vestingu. Nabyte RSU Uczestnik może sprzedać lub zatrzymać i sprzedać później. Program jest rozwijany i w pełni finansowany przez MSTR. Pracownicy Spółki dobrowolnie uczestniczą w Programie Motywacyjnym na podstawie zawartej z Y Umowy. Umowa nie jest częścią umowy o pracę zawartej pomiędzy Pracownikami Spółki, a Spółką. Spółka nie ma wpływu na zasady Programu. Ponadto, o ile uczestnictwo pracowników Spółki w Programie jest uzależnione od istnienia stosunku zatrudnienia pomiędzy pracownikami Spółki a Spółką, to informacja na temat Programu nie wynika z umów o pracę oraz nie ma swojego źródła w żadnych innych wewnętrznych dokumentach Spółki, takich jak regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy. Korzyści wynikające z Programu Motywacyjnego nie stanowią elementu wynagrodzenia pracowników Spółki. W przypadku sprzedaży RSU Spółka nie zajmuje się sprawami związanymi z transferem środków pieniężnych. Wynagrodzenie za sprzedane RSU nie jest częścią listy płac pracowników - Uczestników. Program Motywacyjny ma na celu rozwój talentów Uczestników oraz stworzenie środowiska, które zachęci i zatrzyma wykwalifikowanych pracowników Y oraz pracowników spółek zależnych. Program nie jest uzależniony od osiągniętych wyników przez pracownika. Wnioskodawczyni jest zatrudniona przez Spółkę na umowę o pracę i uczestniczy w Programie Motywacyjnym. Wnioskodawczyni nabyła nieodpłatnie akcje w ramach Programu Motywacyjnego po okresie wyczekiwania. Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości dokonać odpłatnego zbycia akcji nabytych w ramach Programu Motywacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty