Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.220.2023.1.RK
Brak obowiązku wykazania jako import usług kosztów uwzględnionych w wycenie Jednostek Uczestnictwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku wykazania jako import usług kosztów uwzględnionych w wycenie JU.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1)Charakterystyka Wnioskodawcy
Wnioskodawca (…) jest (...) osobą prawną, (…) i posiada własną osobowość prawną (…).
Jako podmiot (...), ze względu na pełnione funkcje i specyfikę (...), Wnioskodawca jest podmiotowo zwolniony od CIT (...)) i na równi (...) korzysta ze zwolnienia od podatków, np. od podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz opłaty skarbowej (...). Wnioskodawca pełni (...).
(...)
W związku z realizacją swoich ustawowych zadań w obszarze (…) dokonuje transakcji z zakresu ustalonego instrumentarium inwestycyjnego. Aktualnie (…) zamierza rozszerzyć to instrumentarium o transakcje kupna i sprzedaży jednostek uczestnictwa (dalej jako „JU”) w otwartych funduszach inwestycyjnych (dalej jako „OFI”), w tym stanowiących przedmiot obrotu giełdowego.
JU to wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego papiery wartościowe lub niebędące papierami wartościowymi instrumenty finansowe reprezentujące prawa majątkowe przysługujące uczestnikom instytucji wspólnego inwestowania, w tym w szczególności jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 3 pkt 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.)).
Wnioskodawca zamierza nabywać i sprzedawać JU w zagranicznych OFI, tzn. JU wyemitowane na podstawie przepisów prawa obcego. Rzeczone JU co do zasady będą przez Wnioskodawcę nabywane za pośrednictwem animatorów rynku (brokerów). W związku z nabyciem JU w zagranicznych OFI Wnioskodawca nie będzie zawierał umów cywilnoprawnych, które regulowałoby te czynności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty