Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.207.2023.3.KK
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 26 czerwca i 18 lipca 2023 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Od dnia 4 kwietnia 2022 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą (...). Siedzibą prowadzonej działalności jest miasto A. Przedmiotowa działalność gospodarcza dotyczy tworzenia, ulepszania oraz modyfikacji programów komputerowych. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy oraz usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Krajem jego stałego miejsca zamieszkania jest Polska, posiada on w Polsce centrum interesów życiowych. Wnioskodawca prowadzi dokumentację podatkową w takiej formie, że będzie w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności, w przypadku gdyby przychód był opodatkowany różnymi stawkami oraz stosuje liniową stawkę opodatkowania 19%. W ramach głównego przedmiotu prowadzonej działalności Wnioskodawca ma zawartą jedną umowę z podmiotem Y Sp. z o.o. z siedzibą w B. („Kontrahent”). Usługi świadczone są przez Wnioskodawcę w ramach zawartej pomiędzy stronami umowy ramowej na usługi informatyczne. Usługi świadczone są jedynie na terytorium Polski i obejmują m.in. testowanie oprogramowania. Produkt, dla którego Wnioskodawca wykonuje usługi jest aplikacją, której zadaniem jest (...). Jest to aplikacja z interfejsem w postaci aplikacji webowej oraz aplikacji desktopowej. W ramach zawartej umowy Wnioskodawca zobowiązany jest głównie do automatyzacji testów oprogramowania oraz wytwarzania programów (skryptów) ułatwiających codzienną pracę z produktem oraz zarządzanie danymi. W zakresie automatyzacji testów są to zarówno testy backendu (...) testowanie frontendu (...) oraz testowanie wydajności oprogramowania (...). Testy te „testując kod źródłowy programu” są integralną częścią projektu i przechowywane są w repozytoriach zdalnych. Świadczone usługi są realizowane wykorzystując system pracy w frameworku (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty