Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.301.2023.1.JF
Koszt w postaci niezamortyzowanej wartości środka trwałego Spółka będzie miała prawo uwzględnić jako koszt uzyskania przychodów pod datą zakończenia pełnego procesu likwidacji środka trwałego, czyli po zakończeniu ostatniego etapu likwidacji i spełnieniu wszystkich wymogów co do możliwości zaliczenia tego wydatku jako koszt uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- niezamortyzowana wartość zlikwidowanego środka trwałego w postaci Maszyny stanowiła będzie koszt uzyskania przychodu Spółki,
- koszt, o którym mowa w pyt. 1, należy rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu po zakończeniu procesu likwidacji Maszyny, w tym: po wykreśleniu Maszyny z ewidencji środków trwałych oraz sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji związanej z likwidacją środka trwałego (tj. w 2023 roku).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”, „Wnioskodawca”) jest rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja m.in. artykułów spożywczych, ich sprzedaż hurtowa, a także przetwórstwo spożywcze. Spółka jest częścią międzynarodowej grupy A. („Grupa”).
Dla celów prowadzonej działalności produkcyjnej, Spółka wykorzystuje odpowiednio zaprojektowane i przystosowane urządzenia i maszyny, które w toku użytkowania wymagają napraw, ulepszeń a z czasem ulegają całkowitemu zużyciu bądź wymieniane są na bardziej nowoczesne.
W ramach realizowanej wewnątrz Grupy współpracy, w 2019 roku jedna z wykorzystywanych przez Spółkę w działalności produkcyjnej maszyn („Maszyna”), stanowiącą jej środek trwały, przekazana została tymczasowo do podmiotu powiązanego z Grupy do naszej zajmującego się m.in. rozwojem i budową tego rodzaju maszyn, mającego siedzibę w (...) („Podmiot Powiązany”) w celu przeprowadzenia odpowiednich testów pod kątem możliwości rozszerzenia funkcjonalności i wydajności Maszyny. Przekazanie Maszyny miało na celu walidację proponowanych rozwiązań technicznych poprzez wykwalifikowaną kadrę, a także potwierdzenie bezpieczeństwa jej używania po ich wprowadzeniu. Przeprowadzone testy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a w ich toku istotna część Maszyny została zniszczona lub zdemontowana. Z uwagi na stan Maszyny, tj. przede wszystkim brak kluczowych komponentów, ewentualna odbudowa Maszyny umożliwiająca jej przywrócenie do pełnej funkcjonalności oceniona została jako ekonomicznie nieopłacalna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty