Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4011.17.2023.2.PJ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. (IP Box)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 3 lipca 2023 r. (wpływ tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej, jest opodatkowany na zasadach ogólnych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności ponosił, ponosi i będzie ponosił ryzyko gospodarcze w odniesieniu do całokształtu działalności jak i poszczególnych jej efektów. W ramach swojej działalności, Wnioskodawca świadczył, świadczy i będzie świadczyć m.in. usługi testera oprogramowania. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności przeważająca działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy polega na działalności związanej z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne od 2019 roku i w całym tym okresie Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi IP Box.
Usługi były, są i będą świadczone na podstawie umowy ze Spółką X, dalej „Spółka” o stałą współpracę. Do zakresu głównych obowiązków Wnioskodawcy należy m.in. wprowadzenie procesów zapewniania jakości (testy, procesy testowania, dokumentacja). Działanie w zakresie wprowadzania procesów zapewniania jakości polega w głównej mierze na usługach testowania manualnego oraz automatycznego, które wiąże się z utworzeniem oprogramowania testującego. Szczegóły danych zleceń, a więc oprogramowania wymagającego testowania i najważniejszych płaszczyzn wymagających testów, przekazywane są przez Spółkę na bieżąco. Wnioskodawca osobiście zajmuje się tworzeniem oprogramowania, a także odpowiada za jakość świadczonych usług oraz ich rezultat. Ma swobodę w doborze sposobu, metod i organizacji wykonywania czynności składających się na świadczenie usług. Jednakże, Spółka ma prawo udzielania wskazówek, co do sposobu wykonania umowy, a Wnioskodawca jest zobowiązany stosować się do udzielonych wskazówek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty