07.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.236.2023.1.RK

Wskazane wydatki poniesione na remont stanowią dla Państwa koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodem i wydatki te stanowią koszty w aspekcie podatkowym w dniu ich poniesienia, tj. w dniu na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), bez względu na sposób ujęcia tego kosztu dla celów rachunkowych (bilansowych), tj. bez względu na to, czy dany wydatek ujęto w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na koncie kosztowym, czy też nie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych dotyczący możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont dzierżawionego budynku w proporcji do długości okresu na jaki zawarto umowę dzierżawy.

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) posiada siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca zajmuje się świadczeniem usług parkingowych, polegających na udostępnianiu klientom (kierowcom samochodów i motocykli) miejsc parkingowych w określonej lokalizacji przez ustalony czas, w zamian za wynagrodzenie.

Wnioskodawca zawarł umowę dzierżawy parkingu wielopoziomowego, naziemnego. W umowie tej Wnioskodawca występuje w roli dzierżawcy.

Na podstawie zawartej umowy, wydzierżawiający oddał Spółce, a Spółka przyjęła do używania i pobierania pożytków za zapłatą czynszu przedmiotu dzierżawy, a więc parking wielopoziomowy. Spółka wykorzystuje przedmiot dzierżawy na cele prowadzenia odpłatnego parkingu dla samochodów osobowych i motocykli. Wnioskodawca, jako dzierżawca i operator parkingu, posiada swobodę w zakresie ustalania cen, taryf, abonamentów oraz kształtowania polityki cenowej korzystania z parkingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne