Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.17.2023.2.IS
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na dorosłą owdowiałą niepełnosprawną córkę.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie:
-skorzystania z ulgi prorodzinnej i możliwości złożenia korekty zeznania podatkowego za 2019 r. jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 7 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Niepełnosprawność Pani córki powstała w szkole podstawowej. Ulgę z tytułu wychowywania dzieci bez względu na wiek w całości rozlicza Pani (Pani mąż prowadził i nadal prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym, dla którego nie przewidziano ulgi rodzinnej). … … r. Pani córka wyszła za mąż i od tego miesiąca przestała Pani przysługiwać na nią ulga prorodzinna. Córka jednak owdowiała … r. Od tej daty córka pozostaje z dwójką swoich małych dzieci pod Pani opieką (Pani i Pani męża), córka z dziećmi zamieszkuje razem z Panią i jest na Pani utrzymaniu, córka nie pracowała i nie pracuje z uwagi na stan zdrowia, córka pobiera na siebie zasiłek pielęgnacyjny, a na dzieci zasiłek rodzinny z dodatkami i 500+. Pani roczne przychody (emerytura) nie osiągały i nie osiągają 56 000 zł, a Pani łączne przychody z mężem nie osiągały i nie osiągają 112 000 zł.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że oczekuje Pani wydania interpretacji indywidualnej za lata: 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023. Oświadcza Pani, że opisany stan faktyczny od …2019 r. nie uległ zmianie i nie ulegnie zmianie w 2023 r. Data urodzenia córki to … r. Od … r., kiedy córka owdowiała, pozostawała i pozostaje nadal wraz ze swoimi dziećmi na utrzymaniu Pani i Pani męża. Od …., partycypuje Pani w kosztach utrzymania córki w związku z ciążącym na Pani obowiązkiem alimentacyjnym, a także ze względu na łączące Państwa więzi rodzinne i konieczność pomocy córce. W związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego wobec niepełnosprawnej córki, córka od … 2019 r. zamieszkuje z Panią i Pani mężem. Fakt ten generuje zwiększone opłaty za mieszkanie, prąd, wodę, środki czystości, żywność itp., które to Pani z mężem ponosi w całości. Jeśli córka potrzebuje coś z odzieży czy środki na odpłatną rehabilitację i na ewentualnie inne potrzeby, korzysta z dostępnych dla Niej Pani pieniędzy. Po przebytym młodzieńczym złuszczeniu obu głów kości udowych córka ma ograniczenia ruchowe, lokomocyjne i wtórne wielostawowe postępujące zmiany zwyrodnieniowe manifestujące się bólami dodatkowo ograniczającymi jej samodzielność. Na siłę odczuwanych dolegliwości wpływa stopień aktywności córki, pogoda, pora roku, złe ułożenie podczas snu, zbyt długie siedzenie, itd. Odciąża ją Pani wspólnie z mężem na tyle, na ile zachodzi potrzeba. Czasami wystarczy przenieść jej coś cięższego (np. zakupy, śpiące dziecko), przy intensywniejszych bólach trzeba jej pomóc założyć skarpety, zapiąć buty, pomóc zejść ze schodów lub wejść, czy załatwić z nią lub za nią jakieś sprawy poza domem. Bóle o największym nasileniu całkowicie wykluczają córkę z jakiejkolwiek aktywności i wymaga wówczas całościowej opieki – pomaga Jej Pani dojść do WC, łazienki, pomaga Jej umyć się, przebrać się, podaje Pani córce posiłki, leki itd.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty