Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.347.2023.1.KW
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego na podstawie umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego na podstawie umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina Miasto … (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Gmina realizuje m.in. zadania własne określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym), których celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności w zakresie ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.
Gmina dokonuje sprzedaży prawa własności gruntów na rzecz użytkowników wieczystych na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. Przedmiotowy wniosek dotyczy sytuacji, gdy prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r.
Gmina jako właściciel gruntów oddała je w użytkowanie wieczyste podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą lub osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w odniesieniu do gruntów zabudowanych lokalami innymi niż mieszkalne np. garażami (dalej: Użytkownik wieczysty). W każdym przypadku właścicielem naniesień jest Użytkownik wieczysty. Naniesienia stanowią odrębną nieruchomość (budynki o charakterze gospodarczym, komercyjnym czy rekreacyjnym, które stanowią własność Użytkownika wieczystego i które nie są przedmiotem realizowanej przez Gminę transakcji). Gmina zamierza sprzedać prawo własności gruntu, będącego dotychczas w użytkowaniu wieczystym na rzecz Użytkownika wieczystego na podstawie umowy sprzedaży. Sprzedaż nastąpi na wniosek Użytkownika wieczystego (innymi słowy na żądanie nabywcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty