Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP4.8221.23.2023
Obowiązki podatkowe spółki dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej.
Zmiana interpretacji indywidualnej
Szef Krajowej Administracji Skarbowej, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2021 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.477.2020.3.AR wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmienia z urzędu[1] wymienioną interpretację uznając, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16 listopada 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia statusu podatnika oraz obowiązku składania deklaracji CIT-8 i sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego przez spółkę dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2020 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek Gminy S. (dalej: Wnioskodawca, Gmina, Strona) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia statusu podatnika oraz obowiązku składania deklaracji CIT-8 i sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego przez spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty (dalej: spółka).
Opis zdarzenia przyszłego
Na terenie gminy położone są nieruchomości, które stanowią własność wspólnoty gruntowej. Gmina zamierza dla wspólnot gruntowych utworzyć spółki przymusowe na podstawie art. 25 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jest osobą prawną i działa na podstawie statutu. Kompetencje spółki zarządzającej wspólnotą sprowadzają się tylko i wyłącznie do sprawowania zarządu nad wspólnotą i właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grunty wspólnoty stanowią przedmiot współwłasności osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, a przychód uzyskany z tytułu zarządzania przez spółkę majątkiem wspólnoty jest wyłącznie własnością członków wspólnoty. Udziałowcy wspólnot gruntowych czerpią korzyści ze sprzedaży lub wykorzystania w gospodarstwie płodów rolnych, dopłat bezpośrednich lub z wydzierżawienia gruntów. Zgodnie z art. 23 powyższej ustawy nadzór nad działalnością spółki sprawuje Burmistrz S.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty