Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.579.2017.10.JO
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług gastronomicznych.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo:
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 25 października 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 listopada 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 359/18 (data wpływu prawomocnego orzeczenia oraz zwrot akt 17 kwietnia 2023 r.) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 grudnia 2022 r., sygn. akt I FSK 658/19 (data wpływu orzeczenia 26 stycznia 2023 r.) i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku towarów i usług jest prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług gastronomicznych.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2017 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług gastronomicznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o., zwana dalej „Podatnikiem”, będzie prowadziła jako hotel z trzema gwiazdkami, działalność gospodarczą polegającą na krótkotrwałym wynajmowaniu apartamentów na rzecz klientów, którzy uprzednio będą rezerwować swój pobyt, bezpośrednio poprzez internet, bądź za pośrednictwem agentów lub biur podróży. Działalność podatnika będzie realizowana w budynku wyposażonym w stosowne apartamenty do działalności jw. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, działalność Podatnika podlega opodatkowaniu stawką 8% podatku VAT, jako wymieniona w załączniku nr 3, poz. 163, z oznaczeniem symbolem „55” PKWiU i określeniem: „Usługi związane z zakwaterowaniem”.
Podatnik, niezależnie od zakwaterowania w apartamentach, będzie oferował klientom także usługi gastronomiczne (np. śniadania). W praktyce będzie to wyglądało tak, że gość otrzymawszy od pracownika w recepcji voucher na śniadanie udaje się do punktu gastronomicznego, a następnie uiszcza na rzecz Podatnika zapłatę za posiłek na podstawie wystawionej faktury VAT z 8% stawką podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty