16.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 658/19

Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 359/18 w sprawie ze skargi V. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2017 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.579.2017.1.PC w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 29 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 359/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi V. sp. z o.o. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Wnioskodawcy, Spółki, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym albo DKIS) z 20 listopada 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.579.2017.1.PC w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację oraz zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Spółka, przedstawiając zdarzenie przyszłe wskazała, że będzie prowadziła jako hotel z trzema gwiazdkami, działalność gospodarczą polegająca na krótkotrwałym wynajmowaniu apartamentów na rzecz klientów, którzy uprzednio rezerwują swój pobyt bezpośrednio poprzez internet, bądź za pośrednictwem agentów lub biur podróży. Wspomniana aktywność gospodarcza, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm., dalej określanej jako u.p.t.u.) podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu 8% podatku stawki podatku od towarów i usług. Została ona bowiem wskazana w poz. 163 załącznika nr 3 do u.p.t.u., z oznaczeniem symbolu PKWiU 55 "Usługi związane z zakwaterowaniem".

Jak dodatkowo wyjawił Wnioskodawca, niezależnie od zakwaterowania w apartamentach będzie on też oferował klientom usługi gastronomiczne (np. śniadania). W praktyce ma to wyglądać tak, że gość otrzymawszy od pracownika w recepcji voucher na śniadanie udaje się do punktu gastronomicznego, a następnie uiszcza na rzecz Skarżącej zapłatę za posiłek na podstawie wystawionej faktury VAT z 8% stawką podatku. Tym samym Strona, nie posiadając własnego zaplecza gastronomicznego, nabywa usługi gastronomiczne od świadczącego je podmiotu zewnętrznego. Z kolei, jej kontrahent prowadzący lokal gastronomiczny, w cyklach tygodniowych wystawia Wnioskodawcy fakturę za świadczone usługi gastronomiczne ze stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne