24.10.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 października 2023 r., sygn. I FSK 74/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 425/18 w sprawie ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.115.2018.2.ŻR w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.115.2018.2.ŻR, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy M. kwotę 1120 zł (słownie: jeden tysiąc sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok z 10 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 425/18, w którym oddalił skargę Gminy M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 kwietnia 2018 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż we wniosku o wydanie interpretacji Gmina M. (dalej: "Gmina" lub "skarżąca") podała stan faktyczny zgodnie z którym, będzie realizować projekt o nazwie "Instalacja zestawów solarnych na prywatnych domach mieszkalnych w Gminie M." (dalej: "projekt"), obejmujący również "Dostawę i montaż zestawów solarnych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy M." oraz "Dostawę i montaż kotłów na biomasę w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy M.", współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa L. na lata 2014-2020.

W ramach projektu, Gmina zawarła umowy z mieszkańcami, a następnie zawrze aneksy porządkujące do tych umów, które stanowią, że w zamian za odpłatność ze strony mieszkańca przewidzianą w dwóch ratach, Gmina wykona montaż i podpięcie instalacji na/w budynkach mieszkańców; udostępni te instalacje mieszkańcom, a następnie po okresie trwałości projektu przeniesie własność tych instalacji na rzecz mieszkańców. W aneksach zostaną szczegółowo uregulowane kwestie przeniesienia własności instalacji.

Przyznane Gminie dofinansowanie przeznaczone jest na całość kosztów kwalifikowanych projektu, które obejmują m.in. studium wykonalności, dokumentację, roboty budowlano-montażowe, wdrożenie systemu inteligentnego zarządzania energią, promocję projektu, nadzór inwestorski i zarządzanie projektem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne