15.03.2023

Wyrok SN z dnia 15 marca 2023 r., sygn. II CSKP 1654/22

Godzi w prawo własności ograniczenie lub uniemożliwienie korzystania z nieruchomości w sposób, w który nieruchomość dotychczas nie była wykorzystywana, lecz potencjalnie mogła być wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, w tym przeznaczeniem przewidzianym w planie zagospodarowania przestrzennego. Istotne jest więc to, w jaki sposób nieruchomość mogła być „potencjalnie” (realnie w okolicznościach sprawy) wykorzystana, o czym decyduje szereg uwarunkowań prawnych i faktycznych, a nie „wyłącznie” plan zagospodarowania przestrzennego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mariusz Łodko (przewodniczący) ‎

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca) 

‎SSN Maciej Kowalski

w sprawie z powództwa S. C. , T. C., ‎D. F. i Z. G. ‎przeciwko miastu stołecznemu Warszawa ‎o zobowiązanie do złożenia woli, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 15 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skarg kasacyjnych obu stron ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 27 stycznia 2021 r., I ACa 431/20,

1. odrzuca skargę kasacyjną pozwanego w części dotyczącej oddalenia powództwa oraz oddalenia apelacji powodów;

2. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 stycznia 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił częściowo wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 30 czerwca 2020 r. przez zobowiązanie stron do złożenia oświadczeń woli bliżej określonej treści, oddalił powództwo o zapłatę odsetek w opisanym w wyroku zakresie oraz zasądził od m.st. Warszawy na rzecz Z. G. 116 327 zł z odsetkami oraz na rzecz S. C., T. C. i D. F., dalsze kwoty po 38 775,67 zł z odsetkami. W pozostałym zakresie Sąd Apelacyjny oddalił apelacje obu stron oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:

Nieruchomość gruntowa o łącznej powierzchni 6 681 m, położona w rejonie ul. […] w W., dla której prowadzona jest księga wieczysta nr […], stanowiła przedmiot współwłasności I. C. oraz Z. G. po 1/2 części. Zgodnie z Miejscowym Planem Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego m. W., zatwierdzonym uchwałą nr […]Rady m. W. z 28 września 1992 r. (Dz.Urz.Woj. […] nr 15, poz. 184, dalej: „plan z 1992 r.”) nieruchomość położona była w obszarze planistycznym oznaczonym symbolem MU-25 (tereny mieszkalno-usługowe). Zgodnie z ustaleniami podstawowymi dla obszaru MU-25 plan preferował utrzymanie i rozwój funkcji mieszkaniowych. Plan wykluczał przy tym lokalizowanie obiektów, których uciążliwości i szkodliwości dla środowiska wykraczałyby poza granice terenu inwestycji. Do czasu ustanowienia otuliny rezerwatu Las […] wszelka działalność realizacyjna w pasie szerokości określonej na rysunku planu od granic rezerwatów wymagała uzgodnienia z Konserwatorem Przyrody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne